راه اندازی یک درایو کنترل دور - فن اکسین ویرا
راه اندازی یک درایو کنترل دور

انبارهای مکانیزه به درایوهای سریع و قدرتمند برای جابجایی سریع کالاها نیاز دارند

در مقاله قبلی آموزش چگونگی انتخاب و نصب درایو کنترل دور مورد بحث قرار گرفت. حال می خواهیم به بحث راه اندازیآن بپردازیم.

همانطور که در مقاله قبل مطرح شد، درایوهای کنترل دور اینورتک به صورت پیش فرض از روی ترمینال ها قابل کنترل هستند در نتیجه کار سختی پیش رو نداریم. برای این که دوباره فرایند آماده سازی و نصب را دوباره به صورت خلاصه بررسی کرده باشیم:

 • مجددا چک کنید که ولتاژ تغذیه متناسب با مدل درایو باشد و تغذیه به ترمینال های ورودی درایو متصل شده باشد
 • همچنین بررسی کنید که ولتاژ تغذیه برای موتور مناسب باشد
 • برای کنترل و راه اندازی درایو از ترمینال ها:
  • یک کلید بین ترمینال های 1 و 2 متصل کنید. این همان کلید روشن/خاموش است.
  • یک پتانسیومتر 5k یا 10kohm به ترمینال 5 (10V)، ترمینال 6 (ورودی آنالوگ متغیر) و ترمینال 7 (0V) متصل کنید. اتصال متغیر پتانسیومتر ( که معمولا ترمینال وسط پتانسیومتر است) باید به ترمینال 6 متصل شود.
  • در مدل های P2 و Eco ترمینال های 1 را به 12 و 9 را به 13 جمپر کنید.

حالا می توانید درایو را برقدار کنید. با فرض این که هیچ تنظیمی را تغییر نداده اید، وقتی صفحه نمایش روشن شود باید کلمه STOP را ببینید. کلید روی ترمینال های 1 و 2 را ببندید. بسته به موقعیت لغزنده پتانسیومتر فرکانس خروجی ای بین 0 تا 50 هرتز روی صفحه نمایش دیده می شود. در درایوهای Eco پس از بستن کلید استارت، یک تاخیر دو ثانیه ای مشاهده می شود که بعدا دلیل آن را توضیح خواهیم داد. پس از آن که فرکانس را کمی بالا بردید موتور هم باید به حرکت در بیاید. روی صفحه نمایش های 7segment حرف H کنار عدد نشان دهنده سرعت بر حسب هرتز است. با باز کردن کلید بین ترمینال 1 و 2 سرعت مجددا صفر می شود و سپس درایو دوباره STOP را نشان می دهد.

عیب یابی

در میان راه اندازی با مشکلی مواجه شدید؟ خب، احتمالا درایو مشکلی ندارد. تمامی درایوهای اینورتک قبل از خروج از کارخانه مورد انواع تست ها از جمله اتصال کوتاه و اضافه بار قرار می گیرند. پس بهتر است چند مورد را بیشتر بررسی کنیم:

 • آیا وقتی تغذیه را متصل کردید صفحه نمایش روشن شد؟ اگر صفحه نمایش روشن شود خودش به این معنی است که کلی از مدارهای الکترونیکی سالم هستند! اما اگر روشن نشود، باز هم بررسی کنید که برق ورودی را متصل کرده باشید.
 • آیا کلمه INHIBIT روی صفحه نمایش (درایوهای مدل ECO و P2) به نمایش در آمده است؟ اگر بله، بررسی کنید که ترمینال 1 به 12 و ترمینال 9 به 13 جمپر شده باشند.
 • روی صفحه نمایش کلمه STOP دیده می شود؟ بررسی کنید که درایو را درست استارت کرده باشید؛ برای این که استارت بزنید باید اتصال بین ترمینال های 1و2 را ببندید و در این حالت باید فرکانس خروجی H 10 را مشاهده کنید.
 • اگر با چرخاندن ولوم پتانسیومتر سرعت تغییر نمی کند اتصالات ترمینال های 5، 6 و 7 را بررسی کنید. وقتی ولوم را می چرخانید ولتاژ روی ترمینال 6 باید تغییر کند.
 • شاید درایو قبلا مورد استفاده قرار گرفته باشد یا توسط فردی تنظیم شده باشد. در این حالت با فشردن همزمان کلید های جهت بالا، جهت پایین و استاپ (قرمزرنگ) پارامتر ها ره به مقادیر پیش فرض بازنشانی کنید. پارامترها ریست می شوند و روی صفحه نمایش P-def به نمایش در می آید. حال درایو به تنظیمات کارخانه بازنشانی شده است؛ P-def در درایوهای اینورتک به عنوان شرایط تریپ در نظر گرفته می شود در نتیجه برای ریست کردن این تریپ باید دوباره کلید قرمز رنگ را فشار دهید. حال دوباره فرایند استارت زدن را طی کنید و دیگر نباید مشکلی داشته باشید، چرا که تنظیمات کارخانه روی کنترل درایو از طریق ترمینال ها و پتانسیومتر است.
 • اگر موتور مشکلی داشته باشد یا اتصالات آن اشتباه باشد، درایو ممکن است در برابر شرایط خطا تریپ دهد. روی صفحه نمایش های 7segment عبارتی همچون O-I را ممکن است مشاهده کنید؛ برق درایو را قطع کنید، موتور را جدا کرده و مجددا تلاش کنید. اگر درایو بدون موتور به درستی راه اندازی شود و کار کند پس اتصالات خود را چک کنید و موتور دیگری را امتحان کنید.

شکل زیر برخی از کلماتی را نشان می دهد که شما ممکن است روی یک درایو اینورتک با صفحه نمایش 7seg مشاهده کنید. درایوهای اینورتک با دو نوع صفحه نمایش OLED چند خطی-زبان حقیقی و 7seg تک خطی ساخته می شوند.

 عبارات رایج روی یک درایو اینورتک

حال فرض می کنیم موتور شما راه افتاده است و احتمالا از این که سیستم درایو شما به خوبی کار می کند خوشحالید! اگر این طور نیست، در مقاله های بعدی برخی نکات دیگر برای بررسی ارائه می شوند قبل از اینکه با پشتیبانی تماس بگیرید.

تنظیمات پیش فرض کارخانه به صورتی هستند که کار شما را برای راه اندازی اولیه آسان کنند، اما راه اندازی اصلی زمانی است که این تنظیمات پیش فرض را تغییر دهید تا کاربرد شما را برآورده کنند. تنظیمات درایو توسط پارامترهای تنظیماتی تغییر می کنند. هر پارامتر مربوط به یک تنظیم یا ویژگی خاص از درایو است که توسط کاربر قابل تنظیم است (به جز پارامترهای خوانشی (Read-Only) که تنها اطلاعات در اختیار کاربر قرار می دهند). این انتخاب سازنده درایو است که تعداد زیادی پارامتر روی درایو خود قرار دهد یا تعداد کمی. اضافه کردن پارامترهای زیاد به درایو آن را بسیار انعطاف پذیر می کند- و همینطور پیچیده. اگر تعداد پارامترها خیلی کم باشد نیز نیاز مشتریان برآورده نخواهد شد. درایوهای اینورتک تنها 14 پارامتر اساسی را در اختیار کاربر عمومی قرار می دهند و باقی پارامترهای پیشرفته با یک پسورد قابل دسترسی هستند. برخی از پارامترها را می توان در حالی که درایو در حال کار است تغییر داد و در هر شرایطی پس از خاموش شدن درایو همچنان این پارامترها روی مقادیر تنظیمی باقی می مانند. روی درایوهای مدل Eco و P2 پارامترها در گروه های مختلف دسته بندی شده اند، در حالی که روی درایو E3 تعداد همه پارامترها حدود 60 عدد است.

در مقاله بعدی به بررسی پارامترها، چگونگی تنظیم کردنشان و این که چرا باید پارامترها را تنظیم کنیم، خواهیم پرداخت.