رله های نشتی جریان - فن اکسین ویرا
رله های نشتی جریان

رله های نشتی جریان

یکی از خطاهای رایج در تجهیزات برقی، وقوع اتصال بدنه به فاز یا فاز به زمین می باشد که بسته به نوع سیستم زمین (TT-TN-IT) منجر به عبور جریان از زمین می­ گردد. جریان عبوری از زمین در واقع همان جریان توالی صفر بوده که علاوه بر احتمال بروز برق گرفتگی برای پرسنل باعث استهلاک تجهیزات به خصوص الکترو موتور ها می گردد.
در حقیقت  مجموع جریان های سه فاز در حالت عادی و ایده آل بایستی برابر صفر باشد، در صورت وقوع اتصال بدنه به فاز و یا فاز به زمین مجموع جریان ها عددی غیر از صفر خواهد شد.  بنابراین نیاز به نوعی حفاظت برای پایش پیوسته مجموع سه فاز جریانی، اجتناب ناپذیر می باشد. برای پایش برآیند برداری جریان سه فاز از ترانس های جریان کوربالانس با دقت بالا استفاده می گردد.
رله های نشتی جریان پس از تنظیم برای عملکرد، به صورت پیوسته اطلاعات مربوط به برایند جریان سه فاز را از ترانس جریان کوربالانس دریافت می کنند که به محض رسیدن این برآیند جریان به آستانه تنظیمات رله نشتی چریان ، فرمان قطع کلید توسط این رله ها صادر می گردد.
از ویژگی­ های مهم این نوع رله می توان به قابلیت تنظیم جریان قطع از 0٫025 تا 25 A و یا از 0٫03 تا 30 A اشاره کرد. همچنین دارای رنج تنظیم زمان قطع از 0٫02 تا 5 ثانیه می باشد.
رله های نشتی جریان برند Fanox  با ترنسفورمر داخلی و خارجی در بازار موجود هستند که مشخصات آن ها در جداول زیر آمده است.

جدول 1- رله های نشتی جریان با ترنسفورمر داخلی

جدول 2- رله های نشتی جریان با ترنسفورمر خارجی

ترانس های جریان کور بالانس

ترانس های جریان کور بالانس ترانس های جریان حلقوی با طراحی خاص جهت آشکار سازی شار مغناطیسی ناشی از عدم تعادل جریان های گذرنده از آن هستند. از آنجا که این جریان عدم تعادل می تواند در مقایسه با جریان های فالت بسیار کوچک باشد، این نوع ترانس های جریان می باید از دقت بالایی برای کارکرد در این رنج جریان اولیه برخوردار باشند. جدول زیر رله های کوربالانس شرکت فنوکس را نشان می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با ترانسفورماتورهای جریان کوربالانس، به بخش ترانس های جریان و ولتاژ مراجعه فرمایید.