مقایسه آماری دهمین نمایشگاه بین المللی - فن اکسین ویرا
مقایسه آماری دهمین نمایشگاه بین المللی

مقایسه آماری دهمین نمایشگاه بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وی انرژی

در هشتیمن دوره از نمایشگاه ٦٨ شرکت داخلی و ٩ شرکت خارجی از کشور‌های چین، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، انگلستان، آمریکا و یونان حضور داشتند.
در نهمین دوره این نمایشگاه طبق آمار بیش از ۸۰ شرکت داخلی و خارجی حضور پیدا کردند که در بخش خارجی شرکت‌هایی از کره جنوبی، چین، ایتالیا و آلمان حضور داشتند.
بر اساس اعلام ستاد برگزاری نمایشگاه، بیش از ۲۲۰ شرکت داخلی و خارجی در این نمایشگاه‌ها حضور دارند که البته دهمین نمایشگاه انرژی‌های تجدیدپذیر، بهره وری و صرفه جویی انرژی صرفا در یک سالن (سالن ۳۸) در حال برگزاری است.
بر اساس آمار ستاد برگزاری نمایشگاه ها، در دهمین نمایشگاه بین المللی انرژی‌های نو، تجدیدپذیر، بهره وری و صرفه جویی، تعداد ۵۳ شرکت داخلی و ۲۴ شرکت خارجی از ۹ کشور جهان شامل آلمان، اتریش، ایتالیا، تایوان، ترکیه، چین، سوئیس، کره جنوبی و یونان در فضای نمایشگاهی به وسعت بیش از ۵،۸۰۰ مترمربع حضور دارند که در زمینه تولید انرژی خورشیدی، انرژی بادی، سیستم‌های اتوماسیون و کنتور‌های هوشمند، بهره وری انرژی، و تجهیزات کاهنده مصرف شرکت‌های مشاور مدیریت مصرف فعالیت داشته و آخرین نوآوری‌هایی خود را در این عرصه به بازدیدکنندگان محترم ارایه می‌نمایند.
میزان بازدید از نمایشگاه بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر نسبت به سال گذشته کمتر شده است. بخش قابل توجهی از بازدید کنندگان این نمایشگاه را افراد غیر مرتبط تشکل می‌دهند. افرادی که در راستای بازدید از نمایشگاه محیط زیست از این سالن نیز بازدید می‌کنند.

شرکت‌های خصولتی هم امسال با هزینه‌های بالا در نمایشگاه حاضر شده اند. آن‌ها معمولا فقط غرفه‌های بزرگ و سازه‌های نمایشگاهی پر زرق و برقی دارند، ولی، چون مشتری هایشان را به صورت رانتی می‌گیرند، برای پاسخ گویی به بازدیدکنندگان تلاشی نمی‌کنند.
آمار بازدید مشخصی از این نمایشگاه در دست نیست، ولی در مقایسه با دیگر نمایشگاه‌ها بیش از ۱۵ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید می‌کنند که البته به نظر می‌رسد کمتر از نصف آن‌ها فعال در این حوزه باشند و بقیه بازدیدکنندگان غیر تخصصی و غیر مرتبط هستند.
بیش از ۹۰ درصد نمایشگاه را بخش خورشیدی تشکیل می‌دهد و به ندرت می‌توان شرکت‌هایی در موضوعاتی نظیر بهره وری و صرفه جوئی انرژی یافت.
خیلی از شرکت‌هایی که در بخش ارزی و خارجی شرکت کرده اند همان شرکت‌های داخلی هستند که به نمایندگی از برند‌های خارجی خود حضور دارند.
بازدید مقامات و مدیران وزارت نیرو نسبت به نمایشگاه‌های قبلی به مراتب کمتر بود. پوشش رسانه‌ای این نمایشگاه در مقایسه با سال‌های قبلی کمتر بود.
محصولات جدید کمی رونمایی شد و اکثرا با همان محصولات قدیمی حاضر شده بودند. انجمن‌های علمی مختلف صرفا حضوری نمادین داشتند. بخش شرکت‌های خارجی نمایشگاه هم به همین نسبت با بازدید کمتری روبه رو شده بود.
میزان اخبار منتشره امسال نسبت سال گذشته حداقل ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است و بیش از ۸۰ درصد شرکت کنندگان حاضر در نمایشگاه حاضر به تبلیغات برای معرفی نمایشگاه و ارسال کارت دعوت نشده اند.
اکثر بازدیدکنندگان سراغی از تولیدات داخل نگرفته و حداقل ۶۰ درصد شرکت‌های حاضر در نمایشگاه علاوه بر حضور در بخش تجدیدپذیر در زمینه‌های دیگر نیز فعالیت دارند و اغلب آن‌ها به تجدیدپذیر‌ها بعنوان کار دوم و سوم نگاه می‌کنند.