برق گیر- FANOX / SURGE ARRESTER / تجهیزات ایمنی
برق گیرها

برق گیر (Surge Arrester)

به منظور حفاظت از شبکه در مقابل اضافه ولتاژهای گذرا و جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات الکترونیکی باید از برق گیرها استفاده می شود. اضافه ولتاژهائی که در شبکه ایجاد می شوند می تواند ناشی از عوامل خارجی نظیر صاعقه و یا ناشی از اختلالات داخلی سیستم نظیر قطع ناگهانی بار، سوئیچینگ، اتصال کوتاه، عدم تنظیم ریگلاتوری ولتاژ و… باشند.

خصوصیات کلی برقگیرها به شرح زیر می­ باشد:

  • وجود نشانگر خطای مکانیکی (Flag) روی تجهیز
  • بالاترین حجم  تخلیه به دلیل استفاده از اکسید روی
  • دارای کنتاکت خروجی جهت نمایش وضعیت تجهیز و آلارم
  • طراحی کمپکت و قابل استفاده برای تمام سیستم توزیع
  • در مدل های 1 تا 4 پل و با قابلیت تعویض هرپل

برقگیرها متناسب با حداکثر جریان دشارژ به سه کلاس B، C و D و نیز ارستر ترکیبی B+C تقسیم می­ شوند.

برقگیرهای کلاس B

 

در این کلاس، برقگیر دارای فاصله هوائی می باشند و می توانند به دو صورت شیاردار یا کپسولی مورد استفاده قرار گیرند. این کلاس برای حفاظت در برابر اضافه ولتاژ صاعقه مناسب است و می تواند جریان های تا حد 100 کیلو آمپر با موج جریانی 10/350µs را به زمین منتقل کند. برقگیر کلاس B مناسب تابلوهای اصلی می باشد.

 

برقگیرهای کلاس B+C

در برخی شرایط نیاز است تا برقگیر نوع B و C در کنار یکدیگر قرار گیرند تا بتوانند هر دو نوع حفاظت در برابر اضافه ولتاژ را انجام دهند. معمولاً باید بین برقگیر کلاس B و کلاس C فاصله ای معادل 10 متر وجود داشته باشد. اما این موضوع برای تابلوسازها مشکل ساز است و این امکان اصلا وجود ندارد. بنابراین برقگیرهایی با کلاس B+C معرفی شده اند که هر دو ویژگی را دارند و می توانند به راحتی در تابلوها قرار گیرند.

 

 

 

برقگیرهای کلاس C

در این کلاس، برقگیر دارای فاصله هوائی است که با یک گاز خاص پر می شود و تنها به صورت کپسولی وجود دارد و یا از یک عنصر غیرخطی با مقاومت معکوس در برابر ولتاژ تشکیل شده است. این کلاس از برقگیرها برای حفاظت در برابر اضافه ولتاژ سوئیچینگ مناسب است و به نوعی باید مکمل برقگیرهای کلاس B باشد. این برقگیر می تواند جریان های تا 40 کیلو آمپر با موج جریانی 8/20µs را به زمین منتقل کند. برقگیر کلاس C مناسب تابلوهای فرعی می باشد.

 

برقگیرهای کلاس D

نوع اول این برقگیرها به صورت مقاومت غیرخطی که با ولتاژ بیشتر مقاومتش کاهش می یابد، و نوع دیگر به صورت دیود محدود کننده که در اصل دو دیود زنر است که به صورت معکوس با یکدیگر سری شده اند. این برقگیر طبق استاندارد IEC باید مستقیماً قبل از تجهیز نصب شود. معمولاً حداکثر ظرفیت این نوع برقگیرها 3 کیلو آمپر با موج جریانی 8/20µs می­ باشد.